Cep telefonu arıza ve çözümleri

Maddi nedenlerle zor sahip olunması veya içeriğindeki dosya ve fotoğrafların önemli olması sebebiyle telefonlar en kıymetli eşyalarımızın başında gelir. Dolayısıyla cep telefonu arızaları can sıkıcı bir sorun. Aşırı ısınmadan, şarj sorununa, donma sorunundan MicroSD çalışmamasına kadar pek çok arızanın çözümlerini sizler için derledik.

Dokunmatik ekranı çalışmaması

Cep telefonlarında dokunmatik ekran arızası akıllı telefon kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Dokunmatik ekran arızası düşme, kırılma, ezilme ve su hasarı gibi sorunlardan dolayı kaynaklanmaktadır. Özellikle çatlak durumda cihazın nem alması söz konusu olduğundan çatlak varsa hemen telefonunuzu Tekno-M firmamıza getirip onarımını yaptırmalısınız. Sebebin ne olduğunu bilemiyor ve tespit etmekte zorlanıyorsanız bilgisayar aracılığıyla cihazı sıfırlayıp dokunmatiği kontrol edin ve dokunmatik yine çalışmıyorsa ekranın ya da anakartın değiştirilmesi gerekmektedir.

Cihaz şarjdan sonra kapanıyor sorunu

Cep telefonunuzdaki şarj sorunları genellikle kullanıcı hatalarından kaynaklanmaktadır. Pil ömrünü etkileyebilen pek çok faktör mevcut. Telefonun bataryasının eskimiş olması durumunda kapasitesini kaybetmiş olacağı için değiştirilmesi gerekmektedir. Su hasarı ve anakart hasarı da cihazın kapanmasıyla sonuçlanabilir. Bataryanın kısa sürede tükenmemesi için ekran parlaklığını azaltarak, GPS, Wi-Fi ve Bluetooth’u gerekli olmadıkça kapatmak telefonun aşırı ısınmaması açısından önemlidir.

Kamera düzün çalışmıyor sorunu

Akıllı cep telefonu arızaları arasında en çok karşılaşılan sorunlardan biri olan ve bu sorun kamera lensinde arıza olduğu veya netleme ya da OIS fonksiyonlarının hasar gördüğü anlamına gelebilir. Kamera arızalarında genelde hasarlı parçayı onarmak veya değiştirmek gerekir. Samsung modellerinde kamera hatası “kamera başarısız” uyarısı ile anlaşılır. Bu durumda, hafıza kartınız bulunuyorsa yedekleme yapıp biçimlendirmelisiniz. Sıfırlama işlemi de yapabilirsiniz.

MicroSD kart çalışmıyor sorunu

Cihazın SD kartı kabul etmek istememesi genellikle donanımsal bir sorundan kaynaklanmaktadır. MicroSD kartını, fotoğraf makinesi gibi SD kart girişli başka bir cihaza bağlayıp MicroSD kartı biçimlendirin. Sorun tekrarlanıyorsa MicroSD yuvasını temizleme çalışın.

Sinyal alamıyorum sorunu

Şebeke sorunları genellikle operatör kaynaklı olduğu için telefonun ayarlarını değiştirmek bağlantı sorununun çözümlenmesinde etkili olmaz. Sorunun cihazdan kaynaklandığına eminseniz cihazı yeniden başlatmayı deneyin. Ardından işletim sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edin.

Telefon donuyor sorunu

Telefonda donma sorunu; depolama alanı yetersizliği, aşırı uygulama kullanımı ve kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanmaktadır. Telefonda donma sorunu çözümü ise ön belleği temizlemek, gereksiz uygulamaları silmek ve ekstra etkinlik kayıtlarını silmek olabilir.

Telefon kendi kendine kapanıyor sorunu

Telefonun kendi kendine kapanması işletim sisteminin güncel olmaması veya donanım sorunlarından kaynaklanabilir. Sistemi temizlemek sorunun giderilmesinde etkili olacaktır. Gereksiz bazı verileri silerek, kullanılabilir depolama alanınızı genişletin. Hala sorun yaşıyorsanız fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapın. Sorunun eskimiş donanımla ilgili olması durumunda servis desteği almanız gerekebilir.

Paylaş

Sohbet
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
HEMEN ARAYIN